A tó története
A Belső-tó a Balaton egyik gyöngyszemének, a Tihanyi félszigetnek a csodálatos környezetében, közvetlenül a település határában található. A Tihanyi Belső-tó medre vulkánikus utótevékenység során alakult ki, ezt a területet töltötték fel a rétegvizek és a csapadékvizek. Ebből adódik, hogy a tó vízszintje változatosan alakult, volt, hogy teljesen kiszáradt, a XX. század első felében pedig nagyon kevés volt benne a víz, s ezért nagy része szérüskert volt.
A Belső-tó a 60-as évektől Magyarország egyik legszebb helyen lévő és legjobb fogási eredményeket biztosító horgászparadicsoma.
A Belső-tó életének változásai a huszadik században
Dr. VÖRÖS LAJOS Magyar Tudományos Akadémia,
A legújabb kutatási eredmények tanúsága szerint a Belső-tó és a Külső-tó egyaránt vulkáni kráterből keletkezett. A vulkán megszűnése után kaldera keletkezett, amelybe később agyagos vízzáró réteg rakódott le, és ily módon megtartotta a felgyülemlett vizet. A tó mintegy 28 méterrel magasabban fekszik, mint a Balaton, azzal nincs összeköttetése. Vízének mégis van bizonyos mértékű lefolyása. A szivárgó víz pl. 1930-ban földcsuszamlást okozott.
A Belső-tó életének változásait mintegy hetven évre visszamenőleg lehet biztonsággal végigkövetni. Ez is csak azért lehetséges, mert a Tihanyba települt, akkori nevén Biológiai Kutatóintézet kutatói a Balaton kutatása mellett némely esetben vizsgálták ennek a parányi tónak a vizét és élővilágát is. A korabeli fényképek és leírások szerint a húszas évek végén és a harmincas években a tó egészen másképp festett, mint napjainkban. A harmincas évek elején a 30 hektárnyi Belső-tavat vadakban dús nádasként jellemezték és "Kis Balatonnak" is nevezték.
Ebben az időben a tó fenekét mindenütt vízinövényzet borította. A tó felületének legnagyobb részét nádas foglalta el, de voltak kisebb-nagyobb nyíltvizes területek is, amelyekben viszont dúsan tenyészett a hínár. A Tihany-félsziget 1932-ben készült vegetációtérképe szerint a tómeder minden részén tenyészett a nád. A korabeli közleményekből még azt is tudjuk, hogy a nád a tóban másfél, egy-két helyen kétméteres vízmélységig fordult elő, éppúgy, mint a Balatonban. A nád mellett a part mentén tenyészett még a széleslevelű gyékény, valamint kis mennyiségben előfordult az erdeikáka és a békabuzogány. A vízben alámerülve legnagyobb tömegben a tócsagazhínár és süllőhínár élt, de gyakoriak voltak a fonalas algák is. A sűrű vízinövényzet közötti víz azonban átlátszó volt, gazdag mikroszkópikus élővilággal, ami azonban teljesen más képet mutatott, mint napjainkban. A planktonikus algák közül legnagyobb tömegben a páncélos ostorosok fordultak elő.
A tó életében drámai változás történt a negyvenes években. Erre az időszakra tehető a tómedret borító összefüggő nádas állomány kipusztulása, a tó mai képének, megjelenésének kialakulása. A folyamat sajnos nem dokumentált, okai sem ismertek, de viszonylag gyorsan zajlott le 1940 és 1950 között. Az ötvenes években a tó már nyílt víztükrű, szélén keskeny nádas sávval, gazdag madárvilággal. A hetvenes években ez a nádas sáv is megfogyatkozott az amúr betelepítése miatt, napjainkra azonban szerencsére regenerálódott. A tó ettől az időtől kezdve a lebegő mikroszkópikus algákban gazdag, erősen eutróf tavak jellegzetességeit mutatja. Vizének átlátszósága kicsi, sohasem haladja meg a fél métert. Tömegesen tenyésznek benne a zöldalgák, kovamoszatok és nyaranta tömegesek a cianobaktériumok is. A tófenékre nem jut fény, ezért nincs hínár a vízben.
Megközelítés, kapcsolat
A tó megközelíthetősége
Autóval: A 71-es főútról Tihany irányába kell lekanyarodni. Keszthely felöl az első lehetőségnél kell jobbra, Balatonfüred felöl a második lejáratnál kell ballra fordulni.
Vonattal: Balatonfüredig kell vonattal utazni, majd Balatonfüreden a vasútállomás mellet levő autóbusz állomás 3-as kocsiállásáról induló tihanyi busszal lehet eljutni. A jegyet "Tihany Geofizikáig" kell megvásárolni, ahonnan a tó kb. 200 méter gyaloglás után érhető el.
KapcsolatA Tihanyi Belső-tó Környezet- és Természetvédelmi Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság elérhetősége: Székhely: 8237 Tihany, Kossuth Lajos út 12. Telephely (halőrház): 8237 Tihany, Major utca 67. Telefon: (+36) 20 9628351 E-mail: info@tihanyibelsoto.hu Tógazda: Czakó László (+36) 30 2146292
A tó üzemeltetője:Tihanyi Belső-tó Környezet- és Természetvédelmi Horgászati Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
A Tihanyi Belső-tó Környezet- és Természetvédelmi Horgászati Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaságot a tihanyi Önkormányzat és a Tihanyi Horgászegyesület hozta létre. Az Üzemeltető kötelessége a halállomány gondozása, védelme és gazdagítása, s fontosnak tartott feladata az ideális horgászfeltételek biztosítása, melyet remélhetőleg az Önök megelégedésére teszünk.
Az Üzemeltető szervezeti formáját tekintve is nonprofit szervezet, az alapítók célja az volt hogy a bevételeit Tihany e gyöngyszemének a Belső-tónak a környezet- és természetvédelmére fordítsák. Hiszen a környezetünket "unokáinktól kaptuk megőrzésre", ezért kötelességünk védelme, hogy megőrizzük az utókor számára.
A tó vízszintjét kizárólag az esővízből nyeri, így a tó vízének tisztasága érdekében Tihany község józanul és a jövő tekintetében is felelősen gondolkodó vezetőire és lakóira is számítunk, hiszen a közutak melletti esővízcsatornák a kocsimosás és a sózás - környezetet jelentősen károsító - mosószer és só termékét egyenesen a Belső-tóba szállítja! Így van ez az illegális esővízcsatornákba kötött kommunális csatornabekötés miatt, a tóba kerülő fekália tekintetében is. Ezért kérjük ezirányú szoros együttműködésüket.
forrás: http://www.tihanyibelsoto.hu |